Wymiana okien – co powinieneś wiedzieć?

kształty okien aluminiowych
Jakie kształty okien aluminiowych można zamówić?
29 grudnia 2021
Wymiana drzwi - okładka
Wymiana drzwi – na co się przygotować?
11 lutego 2022

Wymiana okien to wymagające przedsięwzięcie. Nie warto jednak z nim zwlekać, zwłaszcza jeśli okna są nieszczelne, przez co budynek może szybciej się wychładzać. Nowa stolarka okienna będzie w stanie zapewnić optymalną izolację cieplną, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrana i zamontowana. O czym pamiętać przy wymianie okien? Czy stolarka aluminiowa to dobre rozwiązanie?

Wymiana okien – niezbędne formalności

Odpowiednio dobrane okna nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd wnętrz, ale również zapewniają skuteczną ochronę przed utratą ciepła. Dodatkowo sprawiają, że pomieszczenia są dobrze doświetlone. Zanim jednak przejdziesz do ich wyboru, musisz ustalić zakres prac związanych z ich wymianą. Od tego bowiem zależy, jak przedsięwzięcie zostanie sklasyfikowane i jakich formalności należy dopełnić, by przeprowadzić je zgodnie z prawem. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Zmiana wielkości, kształtu lub położenia otworów okiennych jest kwalifikowana jako przebudowa obiektu budowlanego. W związku z tym wymaga uzyskania pozwolenia na wymianę okien.

  2. Jeśli wymiana wiąże się ze zmianą koloru lub podziału okien albo jest przeprowadzona w budynku spółdzielczym lub obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, wówczas również wymagane jest stosowne zezwolenie.

Co ważne, wymianę okien można przeprowadzić także bez pozwolenia lub zgłoszenia. Budynek musi być własnością inwestora, zaś wymieniane okna – mieć tę samą wielkość, podział i kolor co dotychczasowe. Prawo budowlane traktuje to bowiem jako bieżącą konserwację budynku, której nie trzeba nigdzie zgłaszać.

Okna z aluminium – czy warto?

Przy wymianie okien należy również zastanowić się nad ich rodzajem. Wraz z upowszechnieniem się dużych przeszkleń na popularności zyskała stolarka aluminiowa. Wśród jej największych atutów wymienić można:

  • wytrzymałość – okna z aluminium są odporne na przeciążenia, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne (to zasługa wykorzystania komponentów wzbogaconych o krzem, magnez),

  • lekkość – brak konieczności stosowania usztywniaczy ze stali sprawia, że aluminiowe okna niewiele ważą,

  • trwałość i estetyczny wygląd – aluminium jest odporne na wilgoć, zmiany temperatur i promieniowanie UV, co przekłada się na długą żywotność okien i sprawia, że przez długi czas zachowują one swoje walory wizualne,

  • niepalność,

  • łatwość konserwacji – stolarka aluminiowa nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwujących. Materiał nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu. Wystarczy raz za czasu go umyć, by atrakcyjnie wyglądał,

  • ekologiczność – aluminium nadaje się do recyklingu,

  • izolacyjność akustyczna – stolarka aluminiowa cechuje się bardzo dobrymi parametrami izolacji akustycznej, które można dodatkowo podwyższyć, np. stosując specjalistyczne uszczelki.

Co więcej, okna aluminiowe można pomalować praktycznie na dowolny kolor. Pozwala to dopasować stolarkę do stylu aranżacyjnego budynku. Użytkownicy preferujący tradycyjne rozwiązania chętnie wybierają powłoki drewnopodobne. Natomiast wielbiciele nowoczesnego designu mogą zdecydować się na odcienie szarości, grafitu czy też czerni. Co również ważne, wybrany kolor zachowuje swój pierwotny wygląd przez lata.

Nie w każdym przypadku wymiana okien wiąże się z koniecznością załatwiania formalności. Niemniej czasem warto zdecydować się na kapitalny remont, obejmujący np. zmianę wielkości otworów okiennych. Odmieni to bowiem wnętrza. W takim przypadku doskonałym wyborem będzie stolarka aluminiowa. Jest atrakcyjna, wytrzymała i lekka.