Rolety zewnętrzne – czy rozmiar okien ma znaczenie?

Parapet metalowy – ze stali czy z aluminium – który wybrać - foto
Parapet metalowy – ze stali czy z aluminium – który wybrać?
17 kwietnia 2023
Rolety w skrzynce – aluminiowe czy pcv?
6 czerwca 2023
Pokaż wszystkie
Rolety zewnętrzne – czy rozmiar okien ma znaczenie - foto

Rolety zewnętrzne – czy rozmiar okien ma znaczenie

Rolety zewnętrzne to nieodłączny element wielu nowoczesnych budynków. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z ich montażu. Jednak jedna kwestia pozostaje dla wielu nie do końca jasna – czy rozmiar okien ma znaczenie przy wyborze odpowiednich rolet zewnętrznych? W artykule odpowiadamy na to pytanie oraz przybliżamy tematykę rolet, ich rodzaje oraz funkcje.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to specjalne osłony montowane na zewnątrz okien, które mają za zadanie chronić wnętrze budynków przed słońcem, wiatrem, hałasem czy spojrzeniami przechodniów, bądź sąsiadów. W pewnym stopniu zabezpieczają też dom przed włamaniami. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, modele zewnętrzne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne powodowane dowolnymi innymi czynnikami.

Rodzaj naszych rolet zewnętrznych

  • Rolety aluminiowe – wyróżniają się wyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz lepszą odpornością na działanie promieni UV. Są również szczelniejsze, co przekłada się na lepsze parametry izolacyjne. Wadą rolet aluminiowych jest natomiast wyższa cena oraz konieczność profesjonalnego montażu.

Znaczenie rozmiaru okien przy wyborze rolet zewnętrznych

Przejdźmy teraz do kwestii kluczowej dla tego artykułu, a mianowicie zależność pomiędzy rozmiarem okien, a roletami zewnętrznymi. Otóż rozmiar okna ma bardzo duże znaczenie przy wyborze rolet zewnętrznych i to co najmniej z kilku powodów:

  • Estetyka – dobór odpowiedniej wielkości rolety zewnętrznej jest istotny dla zachowania estetyki fasady budynku. Zbyt mała roleta nie będzie w pełni osłaniać okna, co niewątpliwie nie będzie dobrze wyglądało. Natomiast gdy roleta jest zbyt duża, może zakłócać proporcje fasady.

  • Optymalne osłonięcie – rolety zewnętrzne powinny być dopasowane do rozmiaru okien, aby skutecznie chronić przed słońcem oraz niepożądanymi spojrzeniami. Niewłaściwy rozmiar rolety może prowadzić do niewystarczającego osłonięcia, co przekłada się na niższy komfort użytkowania pomieszczeń.

  • Właściwości izolacyjne – w przypadku dużych okien, które mogą generować większe straty cieplne oraz hałas, odpowiednio dobrana roleta zewnętrzna może znacząco poprawić izolację termiczną i akustyczną. Ważne jest, aby rozmiar rolety był dopasowany do okna, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do nieszczelności negatywnie wpływającej na właściwości izolacyjne. Warto również wspomnieć w tym miejscu, że im większe okna, tym wyższe oczekiwane właściwości izolacyjne rolet. Wynika to z faktu, że okno jako takie stanowi słaby punkt izolacji elewacji. Tym samym, im większe okno, tym większe straty ciepła.

Wiesz już, czym są rolety zewnętrzne i jakie rodzaje tych osłon są dzisiaj dostępne. Wątpliwości nie pozostawia też kwestia zależności pomiędzy rozmiarem okna a roletami. Wybierając rolety, należy dopasować ich rozmiar do wielkości okien, aby w całości je zakrywały.