Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – charakterystyka

Czym charakteryzują się okna aluminiowe?
8 lipca 2021
Jakie korzyści dają rolety zewnętrzne
Jakie korzyści dają rolety zewnętrzne?
14 września 2021

Zastanawiasz się nad wyborem osłon okiennych? Właściwie masz dwie możliwości – rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Oba rozwiązania są popularne, lecz nieco się od siebie różnią. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tych rozwiązaniach w całość. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem!

Co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych?

Najpopularniejszym rodzajem osłon okiennych, jaki możemy spotkać w większości polskich domów, są rolety wewnętrzne. Wykonuje je się z różnego rodzaju materiałów. Mogą to być tkaniny, bambus, czy chociażby drewno. W zależności od tego, na jakie się zdecydujemy, montuje je się na ścianie, suficie lub ramie okna. Bardzo ważny jest fakt, że zazwyczaj są one również elementem dekoracji wnętrza, dlatego dostępne są w wielu formach i kolorach.

Jakie są zalety rolet wewnętrznych?

Rolety wewnętrzne mają wiele zalet, dlatego niezmiennie od lat są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najpopularniejsze osłony okienne. Przede wszystkim doskonale chronią przed słońcem, gdy są opuszczone. Doceniamy to zwłaszcza w trakcie letnich miesięcy, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie. Jak już wspomnieliśmy, stanowią one także świetny element dekoracyjny i mogą zastępować firanki czy zasłony.

Co więcej, montaż rolet wewnętrznych jest banalnie prosty i najczęściej nie sprawia żadnych problemów. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o ich użytkowanie – z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Natomiast gdy rolety wewnętrzne ulegną zabrudzeniom, to nie musimy się denerwować, ponieważ łatwo je się czyści – zazwyczaj wystarczy użyć szmatki lekko zwilżonej ciepłą wodą.

Dodatkowo warto wiedzieć, że możemy wybierać spośród wielu modeli rolet montowanych wewnątrz pomieszczeń. Są to m.in. zwykłe rolety materiałowe, dzień-noc, rzymskie, plisowane i inne!

Podstawowe informacje o roletach zewnętrznych

Rolety zewnętrzne stają się coraz popularniejsze. Są one montowane praktycznie wszędzie, a jeśli chodzi o nowe budownictwo – to już pewnego rodzaju standard! Nic jednak dziwnego – są funkcjonalne oraz mają mnóstwo zalet. Dają korzyści przez cały rok – latem zabezpieczają pomieszczenia przed nagrzaniem, natomiast zimą chronią przed zbyt dużymi stratami ciepła.

Możemy z całą pewnością stwierdzić, że chronią one również przed hałasem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu. Nie bez znaczenia jest fakt, że rolety zewnętrzne zwiększają bezpieczeństwo. Włamywacze często włamują się do mieszkań właśnie przez okna! Dodatkowo warto wspomnieć, że dzięki nim mamy zapewnioną prywatność, co jest niezwykle ważne.

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Aktualnie na rynku znajduje się kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Występuje między nimi kilka znaczących różnic. Jedną z nich jest sposób montażu. To ważna informacja, ponieważ niektóre z nich trzeba uwzględnić już w projekcie domu! Oto 4 podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych:

  • rolety natynkowe

Są uniwersalne i możemy je zamontować w każdym momencie.

  • rolety nakładane

To popularny rodzaj, który często montowany jest w mieszkaniach. Są one montowane bezpośrednio do nieobsadzonego okna, natomiast później wstawia się je we wnękę razem z nim.

  • rolety podtynkowe

By je zamontować, trzeba skuć wierzchnią warstwę elewacji. Z tego właśnie powodu warto się na nie zdecydować już przed wykończeniem ścian zewnętrznych. To świetny rodzaj rolet, których mechanizm jest całkowicie niewidoczny!

  • rolety nadprożowe

Sposób montażu rolet nadprożowych jest dość skomplikowany, ponieważ skrzynkę montuje się w nadprożu okna już podczas wnoszenia budynku. Podobnie jak powyżej – cały mechanizm jest ukryty.

Reasumując, jak widać, rolety wewnętrzne i zewnętrzne nieco się od siebie różnią, lecz jedno jest pewne – oba rodzaje są dobrym wyborem!