Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu zimowego?

drzwi aluminiowe
Drzwi aluminiowe czy drewniane? Które wybrać?
8 marca 2021
Jakie są rodzaje okien?
11 maja 2021

Planujesz założyć ogród zimowy? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu? Ogrody zimowe to wspaniałe miejsca, w których można odpocząć, zrelaksować się, odprężyć, nawet wtedy, gdy na dworze pada deszcz czy śnieg. Są jeszcze inne zalety ogrodów zimowych. Oprócz tego, że tworzą przytulne miejsca do odpoczynku, są także doskonałym buforem ciepła. Z racji tego, że najczęściej są „przyklejone” do domu i w ten sposób pozwalają zaoszczędzić kosztowną energię grzewczą.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu zimowego?

Przed podjęciem decyzji o budowie ogrodu zimowego, warto dowiedzieć się, na jakie elementy, czynniki warto zwrócić uwagę, by tego typu oranżeria spełniła wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Przede wszystkim powinno się uwzględnić takie kryteria, jak lokalizacja, materiał do budowy, a także, a właściwie przede wszystkim, bezpieczeństwo.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Lokalizacja ogrodu zimowego ma ogromne znaczenie nie tylko dla materiału,ale także całej konstrukcji obiektu. Wybierając odpowiednią lokalizację, należy zastanowić się, czy miejsce to ma być nasłonecznione czy niekoniecznie. Jeśli wybrane miejsce na ogród zimowy przypada na stronę północną, trzeba mieć świadomość tego, że zimą promienie słoneczne nie będą ogrzewały tego miejsca i trzeba będzie pomyśleć o dodatkowym ogrzewaniu w chłodne dni. Z drugiej strony, tj. kiedy lokalizacja ogrodu zimowego przypadnie na stronę południową, czyli miejsce będzie mocno nasłonecznione, z pewnością trzeba będzie pomyśleć o dobrej wentylacji. Na życzenie klienta ogród zimowy może zostać zbudowany jako dodatkowe przedłużenie budynku albo może to być zupełnie oddzielny obiekt.

Materiał do budowy

Kolejna ważna rzecz to materiał do budowy. Najpopularniejszym materiałem do budowy ogrodu zimowego jest oczywiście aluminium. Użycie tego typu materiału jest ciekawą opcją, zwłaszcza dla tych, którym zależy na utrzymaniu ciepła w ogrodzie zimowym, ponieważ aluminium posiada doskonałe właściwości termiczne. To jednak nie wszystkie jego zalety. Do innych zalicza się także:

  • odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • możliwość budowania ogrodów zimowych o skomplikowanych kształtach,
  • niska cena tego typu konstrukcji,
  • brak odkształceń aluminium przy nagłych zmianach temperatury.

Z aluminium można wykonać ogrody jako zimne, które nie posiadają żadnej izolacji oraz ciepłe z przekładką termiczną.

Zabezpieczenie przed włamaniem

Z racji tego, że ogrody zimowe są zwykle budowane na zasadzie „przyklejania” ich do budynku domu, należałoby zabezpieczyć ogród dodatkowo przed ewentualnym włamaniem. Każdy, kto z łatwością wejdzie do ogrodu zimowego, może równie łatwo dostać się do domu. W związku z tym dobrym pomysłem byłoby zadbać o to, by szyby w oknach były bezpieczne dla bezpieczeństwa. Dodatkowo można zamontować alarm lub kamerkę.

To tylko kilka ważnych kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę przy planowaniu budowy ogrodu zimowego. Nie bez znaczenia są także takie elementy, jak ogrzewanie, wymiary ogrodu, klimatyzacja czy też sama aranżacja. Wszystkie te czynniki są istotne i z pewnością wpływają na ostateczne koszta, jakie trzeba ponieść przy tworzeniu ogrodu zimowego. Tak czy inaczej stworzenie takiego miejsca to także dekoracja budynku i stworzenie miejsca, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.