Na co zwrócić uwagę przy wyborze parapetów zewnętrznych?

Jakie są rodzaje okien?
11 maja 2021
Czym charakteryzują się okna aluminiowe?
8 lipca 2021

Parapety zewnętrzne pełnią zarówno funkcję ozdobną okna, jak i ochronną, ponieważ zabezpieczają ścianę przed wilgocią, smugami i zabrudzeniami. W związku z tym parapety zewnętrzne powinny nie tylko pięknie prezentować się pod względem wizualnym, ale także powinny być solidnie i niezawodnie zamontowane.

Parapety zewnętrzne – jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór parapetów. W związku z tak dużym asortymentem, osoby zainteresowane kupnem mają nie lada wyzwanie, by w tak ogromnej liczbie różnego typu parapetów odnaleźć taki, który spełni ich potrzeby i oczekiwania. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze parapetu zewnętrznego? Po pierwsze, tak jak już zostało podkreślone na samym początku, parapet musi nie tylko być dobrze dopasowany do wyglądu zewnętrznego, ale także powinien być odporny na warunki atmosferyczne. Do pozostałych kryteriów zalicza się:

  • trwałość i solidność materiału – należy wziąć pod uwagę, że parapet zewnętrzny będzie stale narażony na różne czynniki atmosferyczne, mechaniczne itp., dlatego powinien być wystarczająco trwały, by zapewnić długoletnie użytkowanie i łatwą pielęgnację,
  • potrzeba konserwacji – w tym przypadku bardzo ważny jest materiał, z jakiego parapet zewnętrzny został wykonany, częstej konserwacji domagać się będzie drewniany parapet zewnętrzny. Pozostałe modele będą łatwe w czyszczeniu i nie będą wymagały częstej konserwacji,
  • waga parapetu – zbyt ciężkie parapety nie są dobrym rozwiązaniem, podobnie jak zbyt lekkie. Najlepiej wybrać optymalną wagę, aby uniknąć dodatkowego obciążenia elewacji budynku,
  • wymiary – należy zakupić parapet zewnętrzny ściśle wg wielkości okna, aby wykluczyć dodatkowe prace podczas montażu.

Odpowiednia pielęgnacja parapetu, to klucz do jego długiego użytkowania

Aby parapety zewnętrzne zachowały swój wyjątkowy wygląd, należy o nie odpowiednio dbać – regularnie czyścić i w razie potrzeby wykonywać na bieżąco konserwacje. W przypadku parapetów zewnętrznych wykonanych z marmuru czy też z plastiku lub aluminium, wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną szmatką, np. podczas mycia okien. Nie trzeba stosować chemicznych preparatów, wystarczy zwykła woda. Chemiczne środki czyszczące mogą zniszczyć powierzchnię parapetu, dlatego lepiej przeczytać dokładnie instrukcję przed czyszczeniem.

Montaż parapetu nie wydaje się zbyt skomplikowany, jednak jeśli ktoś nigdy tego nie robił i nie ma zbyt dużego doświadczenia w tym zakresie, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Fachowcy zrobią to dużo szybciej i sprawniej, zwracając uwagę na najmniejszy szczegół.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego parapetu zewnętrznego, lepiej zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Te kryteria pozwolą wybrać taki parapet zewnętrzny, który spełni oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na estetykę, trwałość oraz właściwości materiału, z którego parapet został wykonany. Wiele budowlanych sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą parapetów zewnętrznych posiada w swojej ofercie szeroki asortyment dostępnych na rynku parapetów. Pozwala to na dopasowanie parapetu do odpowiedniego wzoru, by pasował do budynku pod względem kolorystycznym i jakościowym materiału. W razie pytań lub wątpliwości co do wyboru parapetu, warto skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie, który doradzi i zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.