Jak często wymienia się okna PVC i aluminiowe w domu?

Dlaczego warto zastanowić się nad kupnem okien aluminiowych - foto
Dlaczego warto zastanowić się nad kupnem okien aluminiowych?
9 listopada 2022
Czy rolety zewnętrzne obniżają poziom hałasu w pomieszczeniach - foto
Czy rolety zewnętrzne obniżają poziom hałasu w pomieszczeniach?
12 stycznia 2023

Wysokiej jakości okna aluminiowe i PCV zachowują właściwości termoizolacyjne i walory estetyczne przez wiele lat. Fachowiec może wykonać drobne naprawy, ale po pewnym czasie konieczna jest wymiana. Istnieje kilka objawów, które wskazują na to, że nadszedł czas na zakup nowych okien. Podpowiadamy, jak zbadać stan stolarki otworowej!

Stare okna aluminiowe i plastikowe – najczęstsze problemy

Należy przypomnieć, że na wytrzymałość okien aluminiowych wpływa sposób montażu i użytkowania, a także warunki atmosferyczne. Producenci deklarują, że można je eksploatować 20-30 lat, ale czasami trzeba je wymieniać co 10-15 lat. Niezależnie od tego, czy masz okna aluminiowe, czy plastikowe, pamiętaj, żeby wymienić je wtedy, gdy masz problemy z ich otwarciem i zamknięciem. Z biegiem czasu modele drewniane i PCV mogą się wypaczyć, a aluminiowe odpowiedniki ulegają korozji.

Aby wydłużyć ich żywotność, warto regularnie korzystać z usług firmy, specjalizującej się w naprawie i konserwacji okien. Należy jednak pamiętać, że w pewnym momencie pozostanie nam tylko ich wymiana. Taką decyzję powinniśmy podjąć również wtedy, gdy dokucza nam hałas i przeciągi. Decydując się na wymianę okien, poprawimy komfort termiczny w domu, a także zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie. Im niższy współczynnik Rw, tym bardziej będzie nam przeszkadzał hałas, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Nowe okna aluminiowe zapewniają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną w zależności od zastosowanych profili i pakietów szybowych.

Kiedy zdecydować się na wymianę okien?

Na dolnych brzegach starych okien zbiera się para wodna, co sprzyja rozwojowi pleśni. To z kolei może przyczyniać się do bólu głowy, kataru, kaszlu, zapalenia zatok, podrażnienia oczu, czy ogólnego zmęczenia. Wymieniając okna, poprawimy sobie samopoczucie i unikniemy problemów zdrowotnych

Wymiana okien aluminiowych może być podyktowana nie tylko ich złym stanem technicznym, lecz także poprawą efektywności energetycznej domu. Stare modele mają wysoki współczynnik przenikania, co wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeśli chcemy zapewnić sobie optymalną temperaturę w mieszkaniu, rozważmy wymianę okien. Pamiętajmy, że tylko specjalista oceni, czy można naprawić okno, czy trzeba kupić nowe.

Niegdyś dominowały białe okna PCV, dziś możemy też wybrać aluminiowe lub drewniane. Producenci proponują modele w różnych kolorach, wymiarach i wariantach, dzięki czemu dopasujemy je do każdego pomieszczenia. Jeśli planujemy remont, rozważmy przy okazji wymianę okien. W ten sposób zyskujemy pewność, że będą one pasowały do nowego wystroju.

Kiedy wymienić okna na nowe?

Wiosna i wczesna jesień to najlepszy czas na wymianę okien, przede wszystkim dlatego, że panuje wtedy optymalna temperatura. Nie grożą nam upały, ani siarczyste mrozy. Długie dni znacznie przyspieszą pracę fachowców. Zgrana ekipa może wymienić okna w jeden dzień. To jednak nie oznacza, że musimy czekać, aż miną przymrozki. Fachowcy sprawnie zdemontują stare profile, dlatego otwory okienne pozostaną nieuszczelnione tylko 30-50 minut. Z drugiej strony, warto poczekać z wymianą, jeśli temperatura spadła poniżej -10°, ponieważ pianka izolacyjna i taśma rozprężna w takich warunkach tracą swoje właściwości.

Co ile lat wymieniać okna aluminiowe? Produkty wytrzymują wiele lat, co ważne, wykazują wysoką odporność na porywisty wiatr i silne nasłonecznienie. Jeśli zdecydujesz się na wymianę okien aluminiowych, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy. Fachowcy znają nowoczesne techniki montażu, które zmniejszają ryzyko pojawienia się mostków cieplnych. Specjaliści korzystają z wysokiej jakości materiałów i narzędzi, co wpływa na efekty pracy.