Drzwi aluminiowe czy drewniane? Które wybrać?

okna
Czym kierować się przy wyborze okien do domu?
11 lutego 2021
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu zimowego?
13 kwietnia 2021

Zamierzasz zmienić drzwi wejściowe? Zastanawiasz się między zakupem drzwi drewnianych a drzwi aluminiowych? Jaka jest zatem różnica między drzwiami wejściowymi wykonanymi z aluminium lub drewna? Zachęcamy do przeczytania wpisu, być może rozjaśni on kwestie związane z odpowiednim wyborem.

Drzwi wykonane z drewna

Drewno to materiał bardzo ceniony ze względu na swoją szlachetność, ale także ze względu na swoje cenne właściwości. Nic nie da się porównać z całkowicie naturalnym urokiem prawdziwych drewnianych drzwi, prawda? Drzwi drewniane są nie tylko wyjątkowo solidne i stabilne, ale mają również bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Poza tym ceni się w nich także:

  • naturalny urok,
  • wysoką izolację akustyczną,
  • doskonałą ochronę termiczną,
  • wytrzymałość i solidność.

Różne rodzaje drewna i glazury sprawiają, że są one wszechstronnym elementem uzupełniającym różne opcje projektowania. Niezależnie od tego, czy są to klasyczne drzwi, czy bardzo nowoczesne, drzwi drewniane zaspokoją gust każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. A dzięki swoim pierwszorzędnym walorom izolacyjnym, drewniane drzwi do domów są stosowane głównie w domach pasywnych.

Jednak przed zakupem drewnianych drzwi wejściowych należy pamiętać, że surowiec ten wymaga regularnej konserwacji. Możesz cieszyć się drzwiami z drewna przez długi czas użytkowania, ale tylko wtedy, gdy co pewien czas poświęcisz im trochę swojej uwagi, tzn. przemalujesz je, naoliwisz itp.

Drzwi aluminiowe

Aluminiowe drzwi wejściowe bardzo dobrze prezentują się pod względem wizualnym, ale oprócz tego mają jeszcze sporo innych zalet. Jako wolny od korozji metal lekki, aluminium jest bardzo mocne, całkowicie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i, w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z drewna, wymagają niewielkiej konserwacji. Drzwi aluminiowe mogą wyglądać jak nowe nawet po wielu latach.

Dzięki grubszym głębokościom konstrukcyjnym oraz nowoczesnym procesom izolacyjnym, drzwi aluminiowe posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne oraz podwyższoną izolacyjność akustyczną. Ponadto są solidne i bezpieczne, dzięki czemu niezawodnie odstraszają nieproszonych gości. Do pozostałych zalet zalicza się:

  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • brak obowiązku konserwacji drzwi,
  • wysoką ochronę antywłamaniową,
  • komfort użytkowania.

Nie ma ograniczeń co do osobistego gustu przy wyborze drzwi aluminiowych. Duży wybór niezwykle stylowych modeli drzwi zachwyca różnorodnością wariantów wzorniczych i niezliczonymi dekorami, również w pozornie prawdziwym drewnie. Opcjonalnie można zastosować liczne detale bezpieczeństwa i udoskonalenia techniczne. A drzwi pasywne mogą być również wykonane z aluminium.

Podsumowując, każde drzwi wejściowe mają swoje szczególne właściwości, które wyróżniają je na tle konkurencji. W zależności od gustu i stylu, drzwi wejściowe można dobrać do własnego domu, a dzięki różnym konfiguracjom drzwi wejściowe, bez względu na typ, można dopasować pod indywidualne potrzeby i oczekiwania klienta. Jeśli po lekturze tego wpisu nadal mamy wątpliwości, które drzwi wybrać, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Można wyszukać w Internecie sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą stolarki drzwiowej, a następnie skontaktować się z nią i zapytać, czy to telefonicznie, mailowo czy osobiście, o szczegółową ofertę, wycenę usługi itp.